Općina Žepče u partnerstvu sa Razvojnom agencijom Žepče organizira ,,Dan poslovne dijaspore Žepče 2019." u četvrtak, 7.11.2019. godine s početkom u 11:00 sati u motelu California Žepče.
Ovo je drugi po redu događaj koji se organizira sa svrhom da se uspostave bolje i dugoročnije veze sa dijasporom i omogući razmjena znanja i iskustva u svim oblastima života, a posebno u oblasti ekonomskog razvoja. Naša namjera je da u budućnosti ovaj događaj preraste u poslovno - investicijsku konferenciju koja bi se održavala na godišnjem nivou i bila svojevrsna platforma za razmjenu najboljih poslovnih praksi, promociju projekata i gospodarskih potencijala s kojima raspolaže općina Žepče i žepačka dijaspora u cjelini, i uvezivanje stručnjaka iz akademske zajednice, gospodarstvenika i investitora na individualnoj i institucionalnoj razini.
U okviru događaja ,,Dan poslovne dijaspore Žepče 2019." planirane su prezentacije uspješnih poslovnih poduzetničkih priča iz dijaspore, kao i panel diskusija na temu,, Uloga dijaspore u lokalnom ekonomskom razvoju". Bit ce upriličena posjeta kompaniji ,,Marić projekti" d.o.o. koja je osnovana kapitalom iz dijaspore i podržana kroz projekt ,,Dijaspora za razvoj" kroz financiranje obuke za montera ALU i PVC stolarije za 10 nezaposlenih osoba od kojih ce 6 biti zaposleno u kompaniji ,,Marić" d.o.o. Žepče.
Učešće na skupu uzet ce predstavnici općine i kantona, privatnog sektora, kompanije iz dijaspore i domaći investitori, resorna ministarstva iz Federacije BiH, predstavnici nevladinih organizacija koje ostvaruju vezu sa dijasporom na lokalnom nivou. Od gostiju očekujemo prisustvo predstavnika/ica Veleposlanstva Švicarske u Bosni i Hercegovini, UNDP-a u BiH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BIH, općine Stari Jankovci, i Tovarnika iz Republike Hrvatske, i drugi.
Događaj se održava u sklopu projekta "Dijaspora za razvoj (D4D)", koji je projekt Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i Vlade Švicarske, u partnerstvu sa UNDP BiH i IOM BiH – poručuju iz RAŽ.