Subota, Lipanj 23, 2018

Uski banneri gore br 1

Radio Banner uski gore (2)

Radio Žepče

Općina Žepče: Upozorenje na opasnost od izbijanja požara na otvorenom prostoru

Budući da sa toplijim danima dolazi vrijeme kada mještani naše Općine počinju sa čišćenjem svojih poljoprivrednih površina od korova ili slobodno vrijeme provode u prirodi često ložeći vatru, a imajući u vidu da je već evidentiran veliki broj požara na otvorenim prostorima, iz Općine Žepče i Službe za civilnu zaštitu i vatrogasne postrojbe Žepče upozoravaju na slijedeće:


-Zabranjeno je paljenje vatre na udaljenosti manjoj od 200 metara od ruba šume i 15 metara od zgrada, te u trasama elektroenergetskih vodova tako da paljenje vatre, izgaranje gorivih tvari i širenje dima ugrožava šume, ratarske kulture, usjeve, nasade, vinograde, voćnjake te odvijanje cestovnog prometa stvaranjem dimne zavjese.


- Tijekom godine, prije i nakon završene žetve, uništavanja suhe trave, korova, raslinja i biljnih otpadaka može se obaviti loženjem vatre i kontroliranim spaljivanjem uz nazočnost potrebnog broja osoba sa sredstvima i opremom za početno gašenje požara, isključivo danju i po mirnom vremenu bez vjetra, uz poduzimanje mjera za zaštitu od požara na otvorenom prostoru.


- U slučaju nekontroliranog širenja vatre potrebno je odmah o tome obavijestiti vatrogasce na broj telefona 123 ili policiju na broj telefona 122.


Napomonjemo, da je odredbama Krivičnog zakona FBiH, za izazivanje šumskog požara zbog kojeg nastupi šteta velikih razmjera, predviđena novčana kazna ili kazna zatvora od 1 do 8 godina. S toga apeliramo na sve mještane naše općine, poljoprivrednike i šumske radnike: "Pridržavajte se zakonskih odredbi, ne palite vatru na nedozvoljenim mjestima, ne ostavljajte upaljenu vatru bez nadzora, ne uništavajte prirodu i okoliš, jer Vaš mali nemar i nepažnja mogu prouzročiti štete nesagledivih razmjera!"